Використання соломи в якості палива набирає обертівЧерговий семінар стосовно розвитку біоенергетики, відбувся 19 травня 2016 року в офісі компанії Baker Tilly та був присвячений розвитку проектів з використанням соломи - «Солома як біопаливо- підхід який працює». Захід зібрав велику кількість фахівців, які вже безпосередньо працюють у цій сфері та могли поділитись власним досвідом та тих, які планують розпочати роботу з даним видом органічної продукції.

Відкрив захід представник компанії Baker Tilly Олександр Баськов. Він розказав присутнім про основні напрямки роботи компанії, зокрема про те,що компанією проводяться екологічні Due Dilligence, відповідність екологічним вимогам банків, ресурсоефективність, чисте виробництво, аналіз впливу діяльності на зміну клімату та інші послуги. Спеціаліст повідомив, що в середньому валовий збір в Україні зернових складає близько 60 млн. тон, відходи від даної кількості зернових, за даними НТЦ «Біомаса»в 2014 році, склали більше 90 млн. тон органічних рештків (солома ріпаку, солома зернових, відходи кукурудзи та соняшника, лушпиння соняшника тощо), з яких без жодних наслідків можна використати 10 млн. тон на виробництво енергії. В Данії, при приблизно такому ж об’ємі залишків соломи, використовується в енергетичних цілях близько 1,5 млн тон і ця цифра є майже стабільною протягом кількох років. В Україні на даний час використовується лише близько 200 тис тон соломи, яка або спалюється у котлах або використовується для виробництва солом’яних пелет.

Представник компанії BAKER TILLY Олександр Баськов
Представник компанії BAKER TILLY Олександр Баськов

Сергій Захаренко, представник компанії Pro-Energy, розказав присутнім про те, що за допомогою соломи можна вирішувати наступні питання – отримувати електроенергію для власних потреб або продавати її за зеленим тарифом, опалювати об’єкти ЖКГ або промисловості та отримувати пару для промислових процесів. Зазначивши вихідні дані соломи – вологість (10%), вміст золи (3 %), розміри валків (2,4х1,3х0,9) та калорійність соломи 18,6 мДж/кг (нетто), доповідач привів три варіанти використання соломи. Перший – ТЕЦ на соломі при відсутності відбору тепла при капітальних затратах у 15,1 млн євро, потужності котла 18,8 Мвт, річному запасі соломи у майже 39 тис. тон. Окупність даного проекту складе 4 роки. Варіант другий – ТЕЦ при роботі: 4 місяці – максимальне використання пара для технології та 8 місяців – максимальне виробництво електроенергії для продажу по «зеленому» тарифу. Даний варіант передбачає річний запас палива у 20500 тон, потужність котла 10 МВт тощо. Загальні капітальні інвестиції складають 7,511 млн. євро без ПДВ при простій окупності проекту у 5,5 років. Третій варіант – парова котельна для виробництво пари на технологію з можливістю переводу в режим ТЕЦ. Даний варіант при загальній потужності котельної у 28 Мвт, річному запасі палива майже у 60 тис. тон та капітальних витратах у 9,25 млн. євро без ПДВ окупиться приблизно через 2 роки.

В цілому,за словами спікера, реалізація подібних проектів дозволить власникам організовувати екологічно чисте виробництво електричної та теплової енергії, отримувати біологічно чисті добрива та можливість залучення іноземних інвестицій.

Доповідь  Сергія Захаренка
Доповідь  Сергія Захаренка

Представник фірми HOST bv Ваутер Кок розповів присутнім про біоенергетичні установки виробництва даної компанії. HOST bv (Нідерланди) самостійно працює на ринку з 1999 року та вже 25 років має досвід як постачальника «під ключ» (ЕРС) з власними технологіями в сфері біоенергетичних установок. Компанія пропонує фермерські установки, промислові установки, ТЕЦ на біомасі від 0 до 10 МВт та котли від 0 до 40 МВт, а також пропонує очистку біогазу до рівня біометану. Установки спалювання соломи компанії маю сильні сторони, серед яких – висока доступність (ТЕЦ, побудовані компанією HOST, мають доступність при роботі більше 8000 годин), низький вміст О2 в димових газах, що веде до мінімуму втрати димоходу. Установки також дозволяють спалювати складні види палива з високою зольністю та вологістю, є високоавтоматизованими – оператор працює лише близько 4 годин на добу. Крім цього, дана технологія є перевіреною – заводи працюють по всій Європі, котли мають високий ККД (більше 90 %) тощо.

Ваутер Кок із представником компанії PRO ENERGY Катериною Цвілодуб
Ваутер Кок із представником компанії PRO ENERGY Катериною Цвілодуб

Виконавчий директор ТОВ «ВІН-ПЕЛЛЕТА» Олександр Моісеєв розповів про практичні аспекти реалізації проекту з спалювання соломи у Вінницькій області. За словами спікера, реалізація проектів супроводжується вирішенням проблем, про які мало хто задумується на самому початку. Важливим є питання зберігання тюків, яке кожен вирішує самостійно та які частіше за все накривають плівкою. Якщо брати дешеву, то, за словами доповідача, у листопаді вона вже перестає виконувати свою функцію. Якщо брати дороге покриття, то солома зберігається до травня, однак внаслідок прогризання плівки мишами та щурами, які є неодмінними супутниками проекту, тюки набирають вологи. Боротьба з щурами також займає важливе місце у проекті, оскільки жителі сусідніх сіл сильно скаржаться на наплив гризунів. Через це необхідно регулярно проводити заходи з дератизації, які також потребують відповідних коштів.

Виступ  Олександра Моісеєва
Виступ Олександра Моісеєва

Окремим моментом були зазначені заходи по пожежній безпеці у місцях зберігання соломи. Доповідач розповів про два випадки загоряння тюків внаслідок попадання блискавок. У зв’язку з цим, необхідно «дружити» з місцевими пожежниками, аби вони, у випадку надзвичайної події , могли своєчасної добратись до місць загоряння та виконати роботу з гасіння пожежі.

Окремо представником «Він-ПЕЛЛЕТА»було розказано про вибір прес-підбірщиків, вплив зольності та вологості на спалювання соломи, а також багато інших аспектів, з якими можуть стикнутись керівники подібних проектів під час їх реалізації.

Руслан Тормосов, виконавчий директор ВБО «Інститут місцевого розвитку», розповів присутнім про проект USAID МАДЕМ- «Сприяння впровадженню альтернативної енергетики у Полтавському регіоні», зокрема реконструкція існуючої газової котельні у м. Миргороді із заміною існуючих застарілих газових котлів та встановленням біокотельного обладнання потужністю 1,2 МВт, вартістю близько 1 млн доларів США.

Концепція використання біомаси в якості палива в системах централізованого теплопостачання може бути успішним лише на основі створення «гібридних» комбінованих котелень, які мають працювати як на біопаливі, так і на природному газі. При цьому базове основне теплове навантаження буде компенсуватись роботою біокотлів, а «пікове» збільшення навантаження у періоди суттєвого зменшення температури зовнішнього повітря буде компенсуватись за рахунок роботи котлів на традиційному викопному паливі – природному газі, він також використовуватиметься як резервне паливо.

Доповідь Руслана Тормосова
Доповідь Руслана Тормосова

Загальні характеристики проекту такі - загальна теплопродуктивність котельні у м.Миргород становить 2,6 МВт (2,2 Гкал / годину), встановлена теплова продуктивність робочих котлів – 3 МВт, кількість робочих котлів – 3, два – на природному газі. Один – на соломі або трісці (мультипаливний котел), ще один котел – резервний. Котельня виробляє за рік 7414 МВт год / рік ( 6392 Гкал/рік) теплоти .Спалює майже 1млн. м3 природного газу. Розрахункова витрата соломи, як палива, становить – 318 кг/годину, або 1832 т / рік. Доставка соломи до витратного складу, який прибудовано до котельні за допомогою спецавтотранспорту.

Доповідач привів усі етапи розвитку проекту – від вибору виду палива до запуску котельні. Були показані важливі та слабкі місця проекту,зокрема важливість будівництва сховища для зберігання соломи, що відповідає усім протипожежним та санітарним нормам.

В ході семінару також були зроблені доповіді щодо підключення об’єктів до електромережі та отримання «зеленого» тарифу, використання ланів для використання соломи для енергетичних цілей та отримання фінансової підтримки для реалізації проектів з використанням соломи від спеціалістів провідних фінансових установ в Україні.

Автор: Дмитро Ходоров

 

You have no rights to post comments

2006-2020 Дорош Игорь
admin@renewable.com.ua
Использование любых материалов, 
размещенных на сайте, разрешается
при указании прямой ссылки.