З болота і поля в піч через стандарт NTAНещодавно успішно закінчився спільний проект українських та голландських компаній "Pellets for Power: Sustainable Biomass Import from Ukraine", який мав на меті дослідження можливості виробництва пелет з різного роду біомаси у різні пори року у відповідності до стандарту NTA 8080. Розповісти про проект ми попросили одного з його учасників - Рій Олексія, виконавчого директора ГО «Інститут біомаси та сталого розвитку»

З болота і поля в піч через стандарт NTA

Рій Олексій

Олексій, розкажіть, як починався проект «Пелети для енергії: Імпорт біомаси з України». Хто приймав у ньому участь? Чому було обрано саме Полтавську область?

В березні 2010 року в рамках програми "Sustainable Biomass Import Program" Міністерство економіки Нідерландів надало субсидію проекту Pellets for Power. Дана програма є підвідомчою агенству Agency NL - урядовій організації, мета якої стимулювати, підтримувати та сприяти забезпеченню екологічно стійкого виробництва, переробки та використання біомаси в енергетичних, транспортних і хімічних цілях. В Україні проект почали реалізовувати група компаній «Фітофьюелз», Полтавська державна аграрна академія та Інститут біомаси та сталого розвитку. Координатором проекту в Україні виступила група компаній «Фітофьюелз» на чолі з директором Петром Крайсвітнім. Полтавську область було обрано як регіон із значним потенціалом біомаси та завдяки вже існуючим передпроектним розробкам українських учасників проекту. Учасниками від Нідерландів були Університет Вагенінген (Альтера), Control Union, Tuzetka. Вектор досліджень орієнтувався на три види сировини (солома, світчграс, очерет). Ми не тільки працювали з даними видами сировини, але і провели роботу з територіальними громадами міст, районів шляхом проведення семінарів, круглих столів, навчань. Було проведено роботу із зацікавленими особами (стейкхолдерами). Виконали порівняльний аналіз українського законодавства у відповідності до європейських вимог. Завдання були чітко сегментовані і розподілені між учасниками. Це була цікава, але і кропітка робота. Завжди цікаво робити щось нове і корисне. За результатами роботи ми додатково сформували групу міжнародних експертів, що ввійшла до складу «Інституту біомаси та сталого розвитку».

Спочатку для досліджень було обрано три види сировини. Чому солома не була розглянута у звіті?

Дійсно, на самому початку було вибрано 3 види сировини: солома, очерет і світчграс (просо лозовидне). При аналізі проміжних даних солому як сировину перестали розглядати. Солома має варіативний хімічний склад, що впливає на сам процес спалювання і на утворення продуктів горіння . Фактично ми встановили, що хімічний склад пов'язаний з агротехнологією вирощування. На нашу думку, викиди при спалюванні соломи і є головною причиною відмови в подальшому від цієї сировини. Світчграс (просо лозовидне) взагалі має специфічний склад як біоенергетична рослина. При нескладній, але чіткій агротехнології, вирощування культивується до 15 років на одному місці, воно не вибагливе до ґрунтів . Ми використовуємо світчграс на малопродуктивних і деградованих землях. З 25 сортів, які нам надали колеги, адаптували для українських кліматичних умов лише шість. Наразі проводимо додаткові дослідження. Використання очерету потрібно проводити з попереднім вивченням і аналізом існуючого біорізноманіття. Заготівлю потрібно проводити у відповідний період характерний для конкретного водно-болотного угіддя. Головним є вірний, виважений і раціональний підхід. Саме для цього і потрібен стандарт NTA 8080.

Розкажіть про стандарт NTA 8080. Що він передбачає?

В Нідерландах у 2000-2007 було завершено етап розвитку біоенергетики, що створив передумови розвитку інноваційних технологій та розпочав формування ринку енергетичної біомаси. Проте передбачуваний європейцями позитивний вплив на країни поза межами Євросоюзу, як виявилося, мав і неочікувані негативні наслідки. Зокрема, вирубування та розорювання лісів, ерозію ґрунтів, втрату традиційних джерел прибутку місцевим населенням. Особливо це стосувалось країн, де національне законодавство в питаннях екології та розвитку громадянського суспільства є слаборозвиненим. Або там, де гроші та корупційні зв'язки можуть на практиці переважати дію законів.

Саме стандарт NTA передбачає використання біомаси з дотриманням певних чітких критеріїв. Це так звані критерії сталості використання біомаси. Головною відмінністю стандарту від інших є дотримання екологічного законодавства, наприклад збереження і контроль біорізноманіття та публічність при прийнятті управлінських рішень, робота з територіальними громадами.

Чим очеретяні і пелети з світчграсу відрізняються від пелетів з деревини ?

Світчграс і очерет - відновлювальні ресурси біомаси. Головне у роботі з ними – це дотримання технологій і наукових обґрунтувань з використання, заготівлі, а також екологічного законодавства під час проведення перерахованих робіт. Великої відмінності між пелетами Ви не побачите. Всі вони мають різний хімічний склад і запах, що відповідає складу сировини, з якої їх виготовляють та майже приблизну енергоємність одиниці продукції.

Які висновки були зроблені в результаті проекту? Котельня у Гребінці – це один з результатів проекту?

Головний висновок - треба розвивати в Україні внутрішній ринок споживання біомаси, сприяти розвитку біоекономіки . Основним також є аспект в чіткій політиці дотриманні екологічного законодавства, сертифікації продукції і процесів, що супроводжують її виробництво. Котельня в Гребінці - це один із етапів практичного впровадження і комерціалізації проекту. У нас в Україні досить часто проекти "виконують" лише "на папері" і тому теоретичні знання досить сильно відрізняються від реалій сьогодення. Група компаній «Фітофьюелз» практично впроваджує напрацювання проекту Pellets for Power, залучає зацікавлених осіб і це дає змогу побачити, як працює такий "механізм" в реаліях України вже з дотриманням нашого законодавства.

Яка була мета створення Інституту біомаси та сталого розвитку?

Інститут біомаси та сталого розвитку - неурядова організація. Головна наша ціль - це створення пулу міжнародних і вітчизняних експертів і фахівців окремих галузей для практичного впровадження вже апробованих інноваційних розробок та методик, сприяння сталому розвитку регіонів. Ми розробляємо наукові обґрунтування екологічно безпечної заготівлі і переробки біомаси, використання деградованих і малопродуктивних земель, супроводжуємо інноваційні проекти та спільно з партнерами здійснюємо впровадження Програми "Енергія природи за для сталого розвитку громади" згідно стандарту NTA та відповідний поетапний контроль.

Дмитро Ходоров

img2

img3

You have no rights to post comments

2006-2020 Дорош Игорь
admin@renewable.com.ua
Использование любых материалов, 
размещенных на сайте, разрешается
при указании прямой ссылки.