«Зелена» генерація та можливості відновлюваної енергетики – незмінні теми Енергетичних Конгресів Головною темою ІІ Енергетичного конгресу стала Нова «Енергетична стратегія України». Форум вже вдруге був організований компанією Nobles Fortune та проводився в Fairmont Grand Hotel Kyiv. В цьому році панель, присвячена відновлюваній енергетиці, зібрала як представників громадськості, великого бізнесу, держслужбовців, так і іноземних фахівців.

Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова, повідомив присутнім, що група почала роботу над Енергетичною стратегією три роки назад. В процесі роботи, група вивчала глобальні тренди, в т.ч. у сфері відновлюваної енергетики, оскільки провідні країни світу активно цими джерелами займаються.

В 2015 році світ досяг рекорду – було збудовано більше потужності об’єктів з ВДЕ, ніж на традиційних видах палива, що свідчить про те, що відновлювані джерела виходять на провідну роль у світі. Також в 2015 році ООН прийняв концепцію трансформації світу, повідомивши, що частка відновлюваних джерел в світовій економіці має подвоїтись, наразі вона глобально складає близько 19%, з них близько 9 % - біомаса, 10% - вітер, сонце та інші джерела. Ці тренди звичайно відображаються і в нашому проекті Енергетичної стратегії.

Експерт на даний час бачить дві проблеми в розвитку ВДЕ. Перша – це проблема акумулювання енергії, яка може бути вирішена, на думку експерта, до 2025 року, коли акумулятори стануть дешевими. Друга проблема - поки що висока вартість об’єктів ВДЕ, яка щороку все ж таки знижується. За розрахунками, собівартість електроенергії з сонця в наступні 7 років знизиться ще на 70 %, що свідчить про те, що ера викопного палива добігає свого кінця, а Україна не повинна пройти повз цієї тенденції та не залишатися осторонь.

Мурат Дурак, генеральний директор компанії ENERMET, почесний президент Турецької вітроенергетичної асоціації, розповів про досвід Туреччини у розбудові вітроенергетики у власній країні. Наразі Туреччина побудувала біля 7000 МВт вітроенергетичних потужностей, що становить близько 10 % потенціалу вітроенергетики в країні. Україна пішла по турецькому сценарію розвитку вітроенергетики, ввівши систему бонусів до ціни електроенергії, виробленої з обладнання, яке було виготовлено в країні.

Олексій Рябчин, Голова підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективності Комітету ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки Верховної Ради України з, зконцентрувався на 4 речах. Перше - питання зміни клімату. Політик розглядає його як шанс для України отримати певний зиск, хоча повного розуміння цього у нас ще не має, адже у нас немає енергодипломатів, які можуть сприяти у залученні іноземних інвестицій. Другим питанням, яке хотів висвітлити депутат, є прийняття Енергетичної стратегії. На думку депутата, поки у країні не буде політичного консенсусу в суспільстві, стратегія буде постійно переписуватись та змінюватись, особливо при змінах влади. «Ми закріпили «зелений» тариф у законі, однак цей шлях не є практикою для країн ЄС, однак є гарантією роботи для них на даному ринку»,- зазначив політик.

Олексій Рябчин торкнувся політичної складової розвитку ВДЕ. Він повідомив, що в Парламенті вже є 25 депутатів з різних фракцій, які входять до об’єднання «Зелена енергія змін», а Парламент проводить виїзні засідання з громадськістю на об’єкти ВДЕ і це дає змогу усім бажаючим побачити, як це вже відбувається в країні. Політик повідомив, що у нього інколи складається враження, що українські політики «бояться» дати заробити іноземним інвесторам. Люди повинні мати можливість інвестувати, заробляти, платити податки. Якщо населення матиме гідні заробітні платні, то питання переходу на більш ощадливі технології та ВДЕ вирішиться само собою.

Вікторія Сиромятова, директор «Вінд Пауер» ДТЕК ВДЕ, підкреслила значимість Енергетичної стратегії для розвитку ВДЕ в Україні, та як представник великого бізнесу, готова втілювати цілі Стратегії в життя. Звичайно досить швидко це не може бути реалізовано, однак потрібно докладати зусиль як великому, так і середньому та малому бізнесу, оскільки роботи вистачить на всіх.

Відносно ризиків, Вікторія Сиромятова підкреслила, що для бізнесу критичні зміни правил гри, особливо коли рішення стають хаотичними. Це стає негативним моментом для інвестування в Україну в цілому. Будь-які зміни мають проходити довгу та ретельну дискусію, як це зараз і відбувається. В цілому позитивним є і те, що бізнес та законодавець починають замислюватись над майбутнім, адже великий ріст ВДЕ має бути збалансованим традиційними джерелами енергії. Однак це не може стати покаранням для девелоперів. Це спільна задача для всіх учасників ринку і лише спільні зусилля гравців можуть призвести до енергонезалежності та світлому майбутньому України.

Йоахим Фурлендер, генеральний директор FLAIR Holding, Fuhrlaender GmbH&Co KG, розповів присутнім про початок розвитку вітроенергетики в Німеччині. В 1970х роках коли в країні було багато шахт та вугілля, організувалась група осіб, яка повідомила ряд про те, що вона зможе винайти ВЕУ та попросила грошей на розробку. Уряд виділив 45 млн доларів на розробку. Була виготовлена турбіна 100 м висотою, 100 м діаметр ротору та з 2 лопатями потужністю 3 МВт. Коли турбіну запустили, вона не змогла крутитись і її розібрали та поставили у музеї.

З прийняттям у 1991 році «зеленого» тарифу, невдовзі була вироблені турбіни мегаватного класу, що стало початком розвитку абсолютно нової сфери промисловості, яка створила десятки тисяч робочих місць лише у Німеччині.

Відповідаючи на питання, чому Німеччина почала займатись саме вітроенергетикою, Йоахим Фурлендер повідомив, що відповідь дуже проста – це енергія є дешевою.

Автор: Дмитро Ходоров

«Зелена» генерація та можливості відновлюваної енергетики – незмінні теми Енергетичних Конгресів

«Зелена» генерація та можливості відновлюваної енергетики – незмінні теми Енергетичних Конгресів

«Зелена» генерація та можливості відновлюваної енергетики – незмінні теми Енергетичних Конгресів

«Зелена» генерація та можливості відновлюваної енергетики – незмінні теми Енергетичних Конгресів

«Зелена» генерація та можливості відновлюваної енергетики – незмінні теми Енергетичних Конгресів

2006-2020 Дорош Игорь
admin@renewable.com.ua
Использование любых материалов, 
размещенных на сайте, разрешается
при указании прямой ссылки.